Přestože zde již vyšlo několik článků o dostupných platebních metodách, které lze využít při provozování e-shopu, stále na trhu existuje několik metod, které mohou oslovit další potenciální zákazníky. Jedná se o službu PaySec od ČSOB, v zahraničí velmi populární PayPal a britský Moneybookers.

PaySec aneb elektronické kapesné

V roce 2008 spustila ČSOB službu PaySec, která původně měla konkurovat zahraničním platebním systémům. Nakonec šel PaySec poněkud odlišnou cestou. Nejčastějším popisem této služby, se kterým se můžete na českém internetu setkat, je „meziúčet“. PaySec totiž funguje na principu kreditního systému. Pokud chce uživatel nakupovat pomocí tohoto účtu, musí na něm mít převedenou dostatečnou částku. Nejjednodušší způsob převedení peněz na PaySec konto je pomocí bankovního převodu z běžného účtu. Princip fungování služby na základě kreditního systému je poněkud dvousečná zbraň. Na jednu stranu může oslovit určitý segment konzervativních zákazníků, kteří hledají způsob plateb přes internet, ale tyto platby chtějí mít odděleny od běžného účtu. Případně lze tento princip využít jako elektronické kapesné pro náctileté, nicméně vzhledem k počtu nabídek různých běžných účtů pro studenty, spadá tato možnost využítí spíše do hypotetické roviny. Jasnou nevýhodou kreditního systému jsou možné komplikace při vyčerpání peněz, které byly na PaySec účet převedeny. To může značně zkomplikovat nákup na internetu, protože si zákazník nejdříve musí peníze na PaySec nějakým způsobem dobít.

Přestože se na stránkách služby PaySec píše, že je vhodná jak pro mikrotransakce tak i pro makrotransakce, první možnost bude pravdě zřejmě blíže. Pro operaci s většími objemy peněz (v řádech desetitisíců až statisíců korun) není tato služba příliš vhodná kvůli různým omezením. Běžný uživatel může postoupit v třístupňovém systému ověřování důvěryhodnosti. Bez ověření může nabít maximálně 63 000 Kč za rok a 3000 Kč týdně. Maximální výše jednorázové platby je stanovena na 60 000 Kč stejně jako maximalní zůstatek a za rok může ze svého PaySec účtu vybít (převést zpět na běžný účet) 25 000 Kč. Další stupně ověření odstraňují některé limity. U všech stupňů však platí maximální částka 60 000 Kč pro jednorázový převod. Jiná situace je však u účtu pro obchodníky. Ti mohou provést jednorázovou platbu až do jednoho milionu korun a v ostatních akcích, jako je nabíjení či vybíjení účtu, nejsou nijak omezeni. Zde naleznete přehlednou tabulku s limity a polatky pro různé druhy účtů.

Pro využití v e-shopu lze implementovat tlačítko pro platbu přes PaySec. Pro bližší informace o této službě doporučuji navštívit oficiální stránku.

Světový PayPal

Služba PayPal vznikla v roce 2000. Její rozšíření bylo bylo silně spojeno s Ebay, která PayPal v roce 2002 získala. Způsob platby přes PayPal je především americkou doménou, nicméně je rozšířena víceméně po celém světě. U nás je využíván spíše pro platby do zahraničí. To však ale neznamená, že by byla nepoužitelná i na českém trhu.

Základní idea této služby je, aby zákazník nemusel předávat citlivé informace o bankovních či kreditních kartách neprověřeným prodejcům. Služba PayPal se stala důvěryhodným zprostředkovatelem mezi zákazníkem a prodejcem. Zakazník totiž informace o svém účtu svěří pouze službě PayPal. Narozdíl od výše zmíněné české služby PaySec nefunguje PayPal na bázi kreditního systému. PayPal účet je navázán na platební kartu, takže nehrozí, že byste v půlce nákupu zjistili, že musíte dobít kredit. Pokud budete pomocí PayPal účtu peníze nejen platit, ale i přijímat, je nutné čas od času peníze převést na běžný účet, protože to se automaticky neděje. S transakcemi jsou spojeny i určité poplatky, jejich přehled naleznetezde. Transfer peněz mezi dvěma PayPal účty je okamžitý. Bohužel občas může obchodníkovi přijít email o tom, že mu kdosi poslal peníze na PayPal, ať mu obchodník zašle zboží. V takových případech je vhodné striktně dodržovat, že pokud nemám peníze na účtu, nic nikam neposílám, protože se zřejmě jedná o podvod.

Nepříliš známý Moneybookers (skrill.com)

Poslední podobnou službou je Moneybookers. Ta byla spuštěna v roce 2002 ve Velké Británii. Orientuje se především na evropský trh, zároveň ale lze pomocí této služby platit například na eBay. Jedná se další verzi internetové peněženky. Pomocí této služby lze platit v mnoha e-shopech, posílat peníze, atd. Z hlediska imlementace do e-shopu nabízí Moneybookers výhodu ve velkém množství akceptovaných karet, takže by teoreticky měla otevřít cestu k dalším potenciálním zákazníkům. Otázkou však zůstává, jestli má tento aspekt reálné využití v českém prostředí. Přestože je tato služba ve světě poměrně zaběhnutá, v českém prostředí je málo známá. Nejčastěji se objevuje ve spojení s online sázkovými portály (napříkladtento), kde bývá často doporučována právě jako internetová peněženka. Systém poplatků je nastaven poněkud odlišně, než u předchozích služeb. Platíte pouze pokud peníze odesílate do maximální výše poplatku 0,50 Eur, příchozí transakce jsou zdarma. Taktéž je zdarma i vklad peněz na účet Moneybookers. Pro bližší informace můžete navštívit oficiální stránky v českém jazyce zde.

Závěrem

Každá možnost platby, která by přilákala nové zákazníky, je pro e-shop užitečná. Bohužel prostředí českého internetu nepřichystalo těmto službám přiliš vřelé přijetí. Může za to již nespočetněkrát zmiňovaný konzervatismus českých zákazníků. Přesto i k nám pomalu pronikají určité trendy v oblasti metod plateb a tak i zde lze očekávat nějaký posun, sice nebude nijak rychlý nebo dokonce skokový, ale s největší pravděpodobností nastane.