Je to tradice, Microsoft vždy v souvislosti s novým systémem vydává i internetový prohlížeč a Windows 7 nemohl vybočovat z řady, a tak byla nedávno představena finální verze Internet Explorer 9. Vzhledem k tomu, že se teď s trochou nadsázky nemluví o ničem jiném, nemohl jsem ani na Webžurnálu udělat výjimku a nepodívat se na některé jeho typické rysy. Hned na úvod je potřeba říct, že na rozdíl od předchůdců 7 a 8, kteří byli doslova jen „šestka v novém kabátku“, Devítka přichází v úplně novém a moderním pojetí. Konečně tak Microsoft také vydal prohlížeč, který propastnou ztrátu za konkurencí nezvýší, ale naopak jí razantně snižuje.

Komentář tvůrců

V první části je určitě dobré se podívat na to, s jakou ideou Microsoft IE 9 tvořil. V zásadě jim jde o jediné, vytlačit konečně IE 6 ze světa, protože i když to může být pro někoho s podivem, velký počet uživatelů (především ve firmách) stále doslova zastaralý IE 6 používá a dokonce se objevují neustále další a další. Na druhou stranu je to i pochopitelné, protože verze 7 a 8 rozhodně nebyly nějakým trhákem, který by donutil tyto uživatele přejít. V IE 9 je to navíc podpořeno faktem, že má plnou kompatibilitu se svými předchůdci ve větvi, a tak by mohl být přechod uživatelů o to snadnější. To je v podstatě to základní; snaha přetlačovat se o pozice na trhu s touto novou vlajkovou lodí je snad jasná.

První pohled

Pokud jste fanoušci IE obecně a zkoušeli jste na podzim zveřejněnou beta verzi, je dost nepravděpodobné, že byste u té finální na první pohled viděli nějaký rozdíl. Pokud shrnu to, jak je na mnoha webech jeho vzhled komentován a jak působí na mně jen v několika slovech, tak to určitě bude – strohý, příjemný a moderní. Klíčový je úzký titulkový pruh s jedním políčkem, který spojuje dohromady jak hledání, tak adresní řádek, klasika. U Google Chrome se tvůrci inspirovali zástupci na plochu, což se tady jmenuje „připínání na panel“ a nabízí různé varianty editace. Často mají prohlížeče ukryté funkce pro ochranu soukromí poněkud „hlouběji“ v menu (nebo aspoň na mně to tak působí), což IE 9 prolamuje. V oblasti vzhledu a práce s uživatelským rozhraním tak může každý s klidem říct, že název webu, na kterém Microsoft prohlížeč prezentuje – Beautyofftheweb.com („Krása webu“), rozhodně není přehnaný.

Čísla a výkon

Jestli je pro vás u internetového prohlížeče důležité pouze to, jak vypadá, jak organizuje záložky, jak je přehledný a podobně, můžete tento odstavec klidně přeskočit. Troufnu si ale tvrdit, že pro hodně uživatelů je důležité i jak rychle pracuje v praxi, a tak i tento odstavec plný čísel dám dohromady a pokusím se to co nejvíce zpřehlednit.

Benchmark Sunspider

IE 9 – 298 ms

Opera 11.01 – 312 ms

Firefox 4 RC – 313 ms

Chrome 11 Dev – 341 ms

Firefox 3.6 – 1059 ms

Tento test v zásadě udává, jak rychle se prohlížeč „pere“ s internetovými stránkami. Logicky čím menší číslo, tím lepší. I když se tu bavíme o milisekundách, je vidět, že nový IE 9 svou konkurenci přeskočil. Firefox 3.6 je použit spíše ilustrativně.

V8 Benchmark Suite, verze 6

Firefox 3.6 – 387

IE 9 – 1861

Firefox 4 RC – 2912

Opera 11.01 – 2598

Chrome 11 Dev – 6689

V tomto testu jde naopak o to čím víc bodů, tím lepší. Prohlížeč je podroben sérií zkoušek, na základě kterých je vypočteno výsledné skóre. Nutno poznamenat, že výsledek Chrome je dost zkreslený, protože se jedná o test vytvořený Googlem právě pro Chrome doslova na míru.

Rybičky

Rybičkový test WebGL Aquarium je poměrně známý nástroj, jak otestovat grafický výkon prohlížeče, nicméně je IE 9 vám zahlásí, že nepodporuje právě WebGL a test tak nelze provést. Abych byl férový, ono obecně to moc prohlížečů neumí. Na druhou stranu je tu další grafický test Fish Tank, kde IE 9 svou konkurenci porazil doslova rozdílem třídy a jediný, kdo mu i s 1000 rybami v akváriu byl schopen šlapat na paty byl Firefox 4. Grafický výkon tedy také na jedničku.

Kompatibilita

Jakmile si prohlížeč přepnete do kompatibilního režimu, je prakticky vyloučeno, abyste narazili na stránku, kde budete mít problém. Je pravda, že pokud budete pracovat v tom klasickém a potkáte portál, který si vás přebere jako uživatele jakéhokoliv jiného prohlížeče a nebude se k vám chovat jako k majiteli IE 9, může to někdy trochu skřípat. Pokud na to narazíte, přepněte režim a máte po starostech. Ještě dodám, že IE 9 se u Chrome inspiroval také v oblasti provedení panelů, kdy každý běží jako samostatný proces, a tak vám jeden zaseknutý panel neshodí automaticky celý prohlížeč.

Shrnutí

Když budu mluvit za sebe, rozhodně jsem nečekal, že Microsoft přijde po minulých „výkřicích do tmy“ na poli prohlížečů s něčím, co by mohlo zaujmout a dohnat konkurenci. Jim se to ale ve všech směrech povedlo. Nevím, jestli si vzali k srdci feedback uživatelů, najali nové lidi, inspirovali se u konkurence apod., ale výsledek je podle mě ve všech směrech velmi dobrý. Abych byl objektivní, je pravdou, že na některé jeho funkce nadávají odborníci, jejichž oborem je webdesign, ale to já nemohu posoudit. Já mohu porovnávat s předchozími verzemi, kdy se u nového internetového prohlížeče bez diskuse jedná o posun o několik tříd. Konečně tak lze říct, že přechod na prohlížeč od Microsoftu se opravdu vyplatí a musíme jen doufat, že verze 10 bude ještě o krok dál, a že nebude zase až za šest let.