Úprava fotografií nebo jiných obrázků se dnes stává takřka nezbytností pro každého, kdo alespoň občas přijde do styku s počítačem.  Člověk nemusí být grafický profesionál, abyzvládl základní úpravy obrázků, jako je ořezávání, drobné retuše, nebo exportování do požadovaného formátu. Úprava již vytvořených obrázků je víceméně čistě bitmapová záležitost a proto se k tomuto účelu používají bitmapové editory, nikoliv vektorové. A právě Gimp je jeden z nástrojů, který lze zdarma využít nejen pro zábavu, ale i ke komerčním účelům, jako je předtisková úprava, tvorba grafiky pro web nebo e-shop a další.

Rozdíl mezi bitmapou a vektorem

Bitmapová (nebo rastrová) grafika je tvořena jednotlivými body (pixely). Každý pixel obsahuje informaci o barvě. Kvalita výsledného obrazu je tedy závislá na barevné hloubce a především na  množství pixelů, ze kterých je tvořen. Pokud bychom chtěli vytisknout obraz o velikosti 1×1 metr a rozlišení by měl 100×100 pixelů, znamenalo by to, že jeden obrazový bod bude mít ve skutečnosti 1×1 cm. Proto je rozlišení obrazu velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu bitmapové grafiky. Bitmapové editory tedy pracují na základě úprav jednotlivých pixelů. Vedle bitmapové grafiky existuje vektorová grafika. Vektory jsou ve své podstatě pouze matimatické funkce, které jsou ve vektorových editorech reprezentovány křivkami, body, mnohoúhelníky a dalšími geometrickými útvary. Výhodou je snadné zvětšování nebo zmenšování výsledného obrazu, protože není závislý na počtu pixelů. Díky tomu, že se nemusejí ukládat informace o jednotlivých pixelech, ale pouze matematické konstrukce, mají vektorové formáty obykle mnohem menší velikost.

Jednodušší a méně funkcí

Vraťme se ale zpět k tématu článku. Několik málo vyloženě základních funkcí nabízí malovaní ve Windows, nicméně tento nástroj lze chápat jako poslední možnost, když nic jiného na počítači nemáme. O něco propracovanější úpravy umožňují prohlížeče obrázků. Mezi nejpoužívanější patři nepříklad XnView nebo IrfanView. Tyto programy umožňují načítání široké palety formátů, ořezávání obrázků, úpravu barevné hloubky či expozice. Přesto jsou z hlediska funkcionality koncipovány především jako prohlížeče, takže od nich nelze očekávat nabídku sofistikovanějších nástrojů pro úpravu bitmap.

Gimp

GNU Image Manipulation Program, tak zní celý název open-source projektu bitmapového editoru Gimp. Základní výhodou tohoto programu je jeho cena, protože je dostupný zcela zdarma, a to i ke komerčnímu použití. Z hlediska nástrojů a vybavení nabízí srovnatelné možnosti jako velké komernční programy. Evidnentně se určitým způobem u nich inspiruje a snaží se s nimy držet krok. Uživatelské rozhraní je lehce netypické, protože se při spuštění otevřou dvě základní okna a každý obrázek se otevře v dalším okně. Co se týče barevných prostorů, lze v Gimpu pracovat v RGB, CMYK i v HSV. Velmi důležitým nástrojem pro pokročilejší editaci obrázků jsou vrsty, masky a kanály, kterými stejně jako například Adobe Photoshop disponuje i Gimp. Bez těchto nástrojů si lze těžko představit tvorbu grafiky například pro e-shop. Integrovány jsou i základní vektorové funkce pro vytváření cest. Nativním formátem Gimpu je XCF, je však možno načítat a ukládat obrázky v mnoha dalších obrazových formátech. Gimp též podporuje vkládání zásuvných modulů, které dodávají další funkcionalitu, například různé filtry. Zajímavostí je, že si Gimp poradí i s některými zásuvnými moduly pro Photoshop. Gimp funguje jak pod Windows, tak i na MAC OS X a Linuxu. Pro bližší seznámení se všemi nástroji a funkcemi může posloužit tento poněkud netradičně pojatý tutorial.

Windows verze

Linux verze

Přestože je Gimp pokládán za plnohodnotnou alternativu ke komerčním programům (a v mnoha ohledech určitě je), často mu bývá vyčítána nestabilita a již zmíněné poněkud netypické uživatelské rozhraní. Pokud uživatel očekává od grafického editoru opravdu jen základní funkce, může ho Gimp větší komplikovaností odradit. V tom případě bude pro takového uživatele vhodnější nějaký program z kategorie prohlížečů. Pokud však uživatel vyžaduje široukou paletu nástrojů, chce si program „vyladit“ podle svých potřeb a nechce si kupovat poměrně drahé komerční programy, potom by rozhodně měl o Gimpu alespoň zauvažovat.