Inskscape je vektorový open source grafický editor. Stejně jako bitmapový editor Gimp je i Inkscape k dispozici zdarma i pro komerční využití.

Přestože rozdíl mezi vektorem a bitmapou je popisován již v článku o Gimpu, malé zopakování neuškodí. Bitmapový obraz je složen z bodů, kdy editor pracuje s informacemi o jednotlivých bodech. Vektor je matematická konstrukce, která je v editoru reprezentována křivkami a dalšími geometrickými obrazci.

K čemu vektorový editor

Přestože je Inkscape schopen omezeně pracovat s btmapovými formáty jako je JPG,  BMP, PNG, rozhodně ho nelze využívat jako bitmapový editor. Nativní formát Inkscapu je SVG  (Scalable Vector Graphics). Po instalaci rozšíření lze importovat soubory i ve formátu AI a dalších. Export lze provést do formátů EPS, AI nebo PDF. K čemu si ale vůbec pořizovat vektorový editor? Odpověď je nasnadě. Obrazy  vytvořené ve vektorovém editoru a uložené v odpovídajícím vektorovém formátu jsou nezávislé na rozlišení. Takže ten samý obrázek lze vytisknout na vyzitku i na několikametrový billboard, aniž by došlo k ztrátě kvality. Další výhoda vektorového formátu, je využitelná především v rámci ilustrací, protože uživatel má velmi pevnou kontolu nad plochami a linkami, které vytváří. Jdnoznačně však může zapomenout na kontrolu nad jedlotlivými pixely. V rámci Inkscapu lze použít rozvíjející se sadu různých filtrů a efektů, nicméně bude třeba počítat se znatelným nárůstem velikosti SVG souboru.

Ovládání a nástroje

Stejně jako v mnoha dalších open source grafických editorech je i v Inkscapu kladen důraz na částé používání klávesových zkratek. To může být pro začínajícího uživatele občas frustrující, nicméně tento koncept ovládání je po překonání počátečních nesnází mnohem rychlejší a efektivnější než ovládání pouze myší. Samozřejmě lze využít funkcí různých editovatelných toolbarů. Další nevýhodou tohoto programu je menší dostupnust vyukových materiálů v češtině a samozřejmě chybí podpora, kterou nabízí komerční programy. Funkci podpory na druhou stranu může poměrně úspěšně suplovat komunita vývojářů a uživatelů, která okolo programu funguje.