Kdo se pohybuje v oblasti podnikání na internetu ví, že se novinky šíří obrovskou rychlostí a s nimi se rychle mění i trendy. To co mělo mít před rokem zářnou budoucnost je dnes zcela neperspektivní a naopak na první pohledy nefunkční nápady před rokem jsou dnes hity. Sledování kvalitních zdrojů může značně ulehčit orientaci v rychle se měnícím světě internetového obchodu. V tom nám může pomoci Google Reader.

Předem je třeba upozornit, že tento článek není určen pro „fajnšmekry“, kteří buď Google Reader dávnou používají, nebo si nalezli řešení, které jim vyhovuje více.

Na trhu existuje mnoho RSS čteček ať už placených nebo zdarma. Bohužel problém těchto softwarů bývá v tom, že je nutné je mít nainstalované. To ale může být občas problém. Například ve firmách nebo ve školách může instalovat nový software pouze administrátor s dostatečnými právy. Navíc některé čtečky nedisponují mobilní verzí, což v době Smartphonů může být poněkud nepraktické.

Webové rozhraní Google Reader

Stejně jako drtivá většina aplikací Google pracuje i Google Reader v prostředí prohlížeče. Není tedy nutné cokoliv instalovat, stačí mít vytvořený účet u Google. První výhoda je tedy jasná. Přístup ke sledovaným zdrojům budete mít v podstatě odkudkoliv, kde je internet. Jistou cenou za webové rozhraní je občas nižší rychlost, obzvláště při sledování zdrojů s mnoha obrázky.

V jednoduchosti je síla

Vzhled Google Readeru je podobně strohý a jednoduchý stejně jako u mnoha jiných aplikací vzniklých pod hlavičkou společnosti Google. V levém sloupci vidíte výčet sledovaných zdrojů, podobných zdrojů a kolonku pro přidávaní zdrojů. Velkou výhodou především pro méně pokročilé uživatele internetu nebo pro líné uživatele internetu  je způsob přidávání zdrojů. V podstatě není nutné hledat symbol RSS na webu, který chcete sledovat, ale v drtivé většině případů stačí zadat obyčejnou URL adresu ve tvaru www.neco.cza Google Reader se přihlásí k odběru automaticky.

Atom i RSS

Samozřejmostí je, že Google Reader dokáže přečíst jak klasické RSS zdroje tak i Atom. Zdroje mohou být také importovány ze souboru OPML. Google Reader lze jednoduše propojit s ostatními produkty Google.  Například s Google Gears pro offline přístup, nebo s iGoogle.