Stručný úvod do teorie barev

Stručný úvod do teorie barev

Přestože při provozu e-shopu je velmi pravděpodobné, že grafickou stránku vám budou dělat profesionálové, určité znalosti teorie barev se mohou hodit ale všem.

Článek Simple, Practical Color Theory velmi jednoduše a názorně představuje základní dělení, názvosloví a způsoby využití barev. Ve zkratce lze článek shrnout následovně.

RGB a CMYK

V rámci teorie barev lze dělit modely na aditivní a subtraktivní. Příkladem aditivního míchání barev je model RGB (red, green, blue). Pokud byste smíchali v tomto modelu všechny tři barvy, získali byste bílou. Zatímco v subtraktivním modelu, jehož je zástupcem CMYK (cyan, magenta, yellow, black) získáte smícháním prvních třech barev barvu černou.  RGB model se používá pro grafiku primárně zobrazovanou na monitoru, zatímco CMYK se využívá pro tisk.

Barevná harmonie a další nastavení

V článku jsou zmíněny i různé druhy kombinací barev a na jakém principu fungují. Díky tomu se člověk může lépe vyvarovat nepříjemných barevných kombinací. V článkunaleznete samozřejmě další různé informace například, jak funguje nastavení sytosti, odstínu nebo jasu.