Pohlídejte si expiraci domén

Určitě víte co to je expirace domén. Jedná se o vypršení zaplacené domény. Stane se tak po uplynutí doby, na kterou máte doménu zaplacenu. Většinou to bývá období v rocích, protože doménu můžete koupit minimálně na 1 rok. Bohužel taková expirace dokáže občas pěkně potrápit, pokud si ji nepohlídáte. Proč o tom mluvím? Z vlastní zkušenosti vím, že pokud necháte doménu vyexpirovat už na ni může čekat někdo další anebo si ji zrovna někdo zaregistruje aniž by věděl o tom, že patřila vám. Takového člověka je nutno pak kontaktovat a rozumně se nějak domluvit. Ale může nastat i horší varianta. Vaše vyexpirovaná doména se může dostat do náručí tzv. „doménového spekulanta“.

Kdo je doménový spekulant?

Doménový spekulant je člověk, který jak již název vypovídá, obchoduje a spekuluje s doménami takovým způsobem, aby na nich co nejvíce vydělal. Většinou registruje na první pohled velice zajímavé domény obsahující hodně vyhledávaná klíčová slova. Čím více je klíčové slovo obsažené v doméně vyhledávané, tím více roste i cena za tuto doménu. V druhém případě číhá na to až domény vyexpirují, poté je zaregistruje u registrátora a snaží se je prodat původním majitelům za mnohem vyšší cenu, než byla pro něj nákupní. Může si to dovolit, protože moc dobře ví, že ji budete chtít nazpět. Ve třetím případě, který je podle mě docela „nefér“,zaregistruje a nasměruje doménu se stejným názvem ale jinou koncovkou na vaši webovou prezentaci, čímž vlastně parazituje na vašich stránkách. Poté se přes tuto doménu snaží získat co nejvyšší traffic, aby pro vás začala být cenná a začali jste uvažovat o její koupi. Pokud se mu to podaří, tak vás kontaktuje s nabídkou odkoupení a zároveň vás postraší, že pokud doménu nebudete chtít přesměruje ji někam jinam a vy přijdete o své návštěvníky, případně o potenciální zákazníky. A vaše návštěvnost se mnohonásobně změnší, avšak záleží na tom jak velkou část celkového trafficu, zabírá traffic právě z domény, kterou vám spekulant nabízí. Jedno je jisté, pokud vás kontaktuje doménový spekulant, že vlastní nějakou z vašich domén, je zle. Pokud bude doména pro vás důležitá a to věřte, že bude, jelikož by se s nezajímavou doménou spekulant vůbec nezabýval, tak počítejte s tím, že si hodně připlatíte! V některých případech šplhá cena domény do desetitisíců až stotisíců a to podle toho jaký je její potenciální kupec.

Jak je to s expirací?

V den, který je označen jako expireční, přechází doména do tzv. „Ochranné lhůty“, která trvá 30 dní a během této doby je doména stále funkční a funguje beze změn. Po této lhůtě přichází další období, které nazýváme také ochranná lhůta ale je to její další fáze, která trvá 15 dní a v této fázi je doména již neaktivní (není v zóně .CZ). Pokud ani během této doby nezažádáte o prodloužení domény a nezaplatíte řádně částku v daném termínu, po skončení této fáze (15ti dnech) doména ztrácí majitele a je uvolněna k registraci.