Pokud chcete provozovat své vlastní internetové stránky, jednou z možností je pohánět je některým z volně dostupných redakčních systému. Z nich zřejmě nejznámější a nejpoužívanější je systém WordPress, který jsem vám na tomto webu představil nedávno v dvoudílném článku. V žádném případě ovšem není jediný schopný, redakční systém Joomla, byť o něm neslýcháme tak často, toho ve svém základu umí vskutku mnoho, potěší svým přívětivým administračním prostředím, spolehlivostí a rychlostí, využití v něm najde každý s vysokými nároky na funkční vybavenost systému. A právě s Joomlou bych vás dnes rád seznámil blíže.

Základní informace, instalace a počeštění systému

Joomla má své domovské internetové stránce na adrese joomla.org, z nichž můžete vždy stahovat tu nejnovější verzi tohoto redakčního systému, ale také se dočíst řadu informací ohledně vývoje, změn v poslední verzi a podobně a nalézt odpovědi na spoustu vašich otázek. Pakliže více oceníte český web, doporučuji navštívit české stránky o redakčním systému Joomla – joomlaportal.cz. Joomla ve svém základu obsahuje hned tři vzhledová schémata pro váš web a jedno schéma administrace. Ano, čtete správně, zde je první přednost oproti WordPressu, tedy z internetu lze jednoduše stáhnout a pohodlně použít také šablonu pro administrační prostředí. Budete-li šablony vyhledávat, zjistíte, že kvalitních serverů s nimi je hned několik, já uvedu ku příkladu joomlatheme.net či joomlatheme.co.uk.

Přesuneme-li se k samotné instalaci systému, vyžaduje více času a probíhá ve více krocích než instalace WordPressu, avšak zvládnout ji není vůbec těžké. Z výše uvedené internetové adresy si nejprve stáhněte nejnovější verzi Joomly, aktuálně 1.5.14., archiv rozbalte a jeho obsah nahrajte na vaše FTP. Jakmile tak učiníte, je třeba se přihlásit do MySQL databáze a vytvořit v ní tabulku s libovolným názvem. Poté v prohlížeči přejděte na adresu vašeho webu a přivítá vás samotná instalace. V první fázi si zvolte jazyk instalace, následně po stisku tlačítka Další zkontrolujte zápis do souboru configuration.php. Pokud vám Joomla hlásí, že soubor nelze měnit, je třeba nastavit práva na 777. Přečtěte si licenční ujednání a v dalším kroku vyplňte přístupové údaje k vaší databázi. Ty získáte vždy od poskytovatele domény. Stiskněte Další a budete mít možnost nastavit Joomle přístup k FTP, neboť obsah vašeho serveru lze spravovat přímo z administrace. Tento krok však můžete přeskočit a vše si nastavit po instalaci. Zadejte název vašeho webu, přihlašovací heslo a e-mailovou adresu a pokračujte k dokončení instalace. Budete vyzváni k odstranění složky installation ze serveru, a tak to proveďte. Jako administrátor se nyní můžete přihlásit pod jménem admin a heslem, které jste zadali.

Aby se nám lépe pracovalo, bylo by vhodné Joomlu ještě počeštit, proto přejděte na tuto stránku a vyhledejte a stáhněte si lokalizační balíček s názvem Czech_cs-CZ. Poté v administraci přejděte na Extension a následně Install/Uninstall, kde zadejte cestu k češtině a klikněte na Upload File & Install. Pokud instalace proběhne úspěšně, jděte na Extensions a Language, kde zvolte Czech a vše potvrďte tlačítkem Default. Tím máte již definitivně nainstalovaný systém Joomla v češtině.

První pohled do administrace

Samotné administrační prostředí může na první pohled vypadat poněkud složitě a chaoticky, avšak pracovat a dobře se v něm orientovat se naučíte hravě. Hned po vstupu na hlavní stránku spatříte několik sekcí, přičemž horní menu je po přejetí myší vysouvací, velká tlačítka pod ním slouží k přechodu do určitých velkých oddílů administrace a rozbalovací položky vpravo informují o aktuálním počtu přihlášených uživatelů, o nejčtenějších a naposledy přidaných článcích a v neposlední řadě odkazech v postranním menu vašeho webu. Tím jsme se dostali k další výhodě oproti WordPressu, neboť ten vám přihlášené uživatele ani nejvíce zobrazované články ve svém základu neukáže. V pravé horní části si rovněž můžete povšimnout odkazu pro odhlášení, zobrazení webu či číselného označení verze Joomly.

Ze všeho nejvíce vás zřejmě bude zajímat přidávání příspěvků a správa kategorií a komentářů, proto si klikněte na políčko Přidat nový článek, čímž se vám otevře textový editor a jeho nastavení. Hned v úvodu si napíšete nadpis článku a jeho adresu, poté vyberete rubriku, do které jej chcete zařadit. Samotný editor psaní umožňuje dostatečné množství formátování textu, přes pohodlné rozhraní lze nahrát obrázek z počítače a další. Každý článek má své další rozsáhlé nastavení, které lze ovšem navolit také hromadně pro všechny články v sekci Správa článku, a to po kliknutí na Parametry v pravém horním menu. K dispozici je toho skutečně mnoho, opět daleko více než ve WordPressu. Já na ukázku zmíním možnost klikatelného titulku, skrytí či zobrazení jména autora či data publikování, ukázání ikonek pro tisk, tvorby PDF souboru z článku či odeslání e-mailem, nastavení filtrování čtenářů a další. Všechny tyto volby jsou jistě užitečné, články lze dle uvážení vkládat do sekcí a kategorií, které si vytvoříte ve správci sekcí či kategorií.

Joomla dále obsahuje Správce titulní strany, kde naleznete výpis článků, které se zobrazují na titulní straně webu, a můžete je hromadně v rychlosti upravovat. Správce uživatelů, jazyků a nabídky pak nabízejí prakticky stejné úpravy, přičemž uživatele je možné modifikovat, z jazyků vybrat jeden a v nabídkách vytvořit více sekcí do postranní lišty webu. Samostatnou skupinou zůstává Správce médii, díky němuž můžete za pomocí FTP přístupu snadno uploadovat soubory na váš server.

Poslední větší a důležitou částí administrace, o které se musím zmínit, je Globální nastavení, ve kterém si můžeme nastavit zobrazování tagů v hlavičce stránek, zvolit popis webu, provést odstávku stránek, povolit registraci uživatelů, FTP či flash a další. Je toho celkově opět více než ve WordPressu, což ale vyžaduje hlubší znalosti a dovednosti. Joomla dále umožňuje například odeslat e-mail všem registrovaným uživatelů, a to s ohledem na přiřazená práva, vymazat vyrovnávací paměť, spravovat šablony, vytvořit odkazy, kontakty, RSS kanály či ankety do článků a jiné.

Joomla a její hlavní přednosti a nedostatky

O výhodách tohoto open-source redakčního systému tu vlastní píši celou dobu vždy, když zmiňuji, co vše vlastně umí. Jeho vlastnosti a funkce jsou opravdu pestré a nelze je jen tak opomíjet. Zřejmě nemá význam, abych tu znovu všechny vymoženosti vyjmenovával, proto pouze dodám, že Joomla je hodně pokročilá a zcela jistě stojí za to ji alespoň vyzkoušet. Více se budeme věnovat všem nedostatkům.

Co se tedy nevýhod týče, zastavíme se hned u samotné instalace Joomly, která probíhá v několika krocích a méně zkušené uživatele by mohla odradit. Další nepříliš příznivou skutečností zůstává rozsáhlá a zprvu nepřehledná administrace, která by opět mohla dělat potíže všem začátečníkům. Zde ovšem musíme myslet na to, že Joomla toho umí mnoho a vytvořit tak jednoduché administrační prostředí je téměř nemožné. Tou poslední zápornou vlastností tohoto redakčního systému je pro mě menší počet pluginů a vzhledových šablon, které se hůře upravují než vzhledy psané pro WordPress a mě osobně jsou co do rozpoložení z nějakého důvodu méně sympatické.

Vzhledová schémata a pluginy

V závěru tohoto článku o redakčním systému Joomla nesmím zapomenout ani na možnost rozšíření pomocí doplňků a změny vzhledu díky schématům, která jsou volně ke stažení. Jak jsem již zmínil dříve, Joomla umí proměnit jak vzhled vašeho webu, tak i administračního prostředí, což osobně považuji za velkou výhodu, pokud se někomu defaultní design nezamlouvá. Odkazy se schématy jsem již uvedl, a tak plním poslední rest a připojuji také odkaz na oficiální stránky s pluginy či seznam fungujících doplňků, kterých ale zase naopak není ani zdaleka tolik jako pro redakční systém WordPress. Jejich instalace vždy probíhá v administraci pod položkou Rozšíření a Instalovat/Odinstalovat. Vybráním jednotlivých záložek lze pak přidané prvky zase odebrat.

Joomla je výborný open-source redakční systém, který přijde vhod všem uživatelům s vysokými nároky na funkční vybavenost webu. Jeho provoz se zdá být bezproblémový, rychlý a spolehlivý, a tak si stačí vyhledat a poupravit vzhledové schéma tak, aby váš web vypadal, jak jen si budete přát, a s chutí se pustit do instalace. Mně nezbývá než vám popřát spokojenost a spoustu skvělých zkušeností s tímto systémem.