Aviary – editor obrázků v prohlížeči

Po představení CSS generátoru v minulém příspěvku zde máme další zajímavý kousek postavený na technologii HTML 5. Jedná se o editor obrázků Aviary.

Přestože se nejedná o profesionálně použitelný nástroj, pro drobné úpravy fotografií do rodinných alb se může velmi dobře hodit. Hlavní výhodou je jeho snadné ovládání, které je založeno na jednoduchém principu různých táhel, pomocí kterých lze jednoduše pracovat s obrázkem, aniž by se uživatel musel prokousávat mnoha nastaveními. Přes velké zjednodušení, lze používat dostatek funkcí, tak aby si mohl uživatel upravit fotografii nebo obrázek dle svých požadavků.

K dispozici jsou funkce jako ořez, rotace nebo změna velikosti obrázků. Vyvážení barev, jasu a kontrastu, základní štětec, guma, rozostření a několik dalších vyloženě základních nástrojů lze také použít. Jak již bylo řečeno, tyto nástroje zajišťují pouze zcela základní funkcionalitu, takže použití jinak než na úpravu fotografií z dovolené je použít nelze.

Uživatelské rozhraní

Nicméně stojí za povšimnutí právě uživatelské rozhraní a jakým způsobem je přizpůsobeno cílové skupině. Ten, kdo bude používat tento nástroj pravděpodobně nemá čas ani chuť učit se s Photoshopem nebo hledat bezplatnou alternativu. Takový člověk chce přijít a upravit fotografie. Uživatelské rozhraní je tomu přizpůsobeno – pouze základní funkcionalita a velké ikony.

Sympatická je i rychlost tohoto nástroje, přestože vzhled rozhodně nelze označit za minimalistický.